TOKAT FORUMMUM/TOKATLILARIN BULUŞMA VE PAYLAŞIM PLATFORMU
.

DMİ Genel müdürü Tokat'ta "Basına yansıyanlar"

Aşağa gitmek

Soru DMİ Genel müdürü Tokat'ta "Basına yansıyanlar"

Mesaj tarafından reis_ahmet Bir Ptsi Mayıs 04, 2009 9:58 pm

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Tokat'ta


Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Tokat Valisi Dr. Recai Akyel'i Ziyaret Etti
Meteorolojik ürünlerin daha etkili ve verimli kullanılmasının sağlanması, ürün faydalarının tespit edilmesi ve sektörlerin ihtiyaç analizlerinin belirlenmesi amacıyla Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapılacak olan toplantıya katılmak üzere Tokat’ı ziyaret eden Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar toplantı öncesinde Vali Sayın Dr. Recai Akyel’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette Genel Müdür Mehmet Çağlar “ Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak bölge müdürlüğü bulunan ilimizde çeşitli incelemeler ve çeşitli toplantılara katılmak üzere ilimize geldim. Bugün sırasıyla Valiliğimizi, Belediye Başkanlığımızı, üniversitemizi ve oda başkanlıklarımızı ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlerimizde meteorolojik alanlarda bizlerden ne gibi talepleri olursa bunları not alarak gidermeye çalışacağız” dedi.
Vali Sayın Dr. Recai Akyel’de “Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar’ın ziyaretlerinden memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız bu ortamda günlük meteorolojik verilere gerçek anlamda çok ihtiyacımız oluyor. Bunun en son örneği büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında saatlik veriler alarak bayramın ertelenmesi veya ertelenmemesi konusunda tören saatine çok kısa bir süre kalana kadar bölge müdürlüğümüz ile koordineli bir durumdaydık. Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüze bölge müdürümüz başta olmak üzere tüm çalışanlarına başarılar diliyorum” dedi. Valimizin açıklamasının ardından ziyaret basına kapalı olarak devam etti.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Tokat Belediye Başkanı Doç .Dr. Adnan Çiçek'i Ziyaret Etti
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü hemşehrimiz Mehmet Çağlar ve Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin; Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek’i makamında nezaket ziyaretinde bulunarak, yeni dönemde çalışmalarında başarılar dilediler.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar; “Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak Tokat’ımızda ziyaretlerde bulunmak ve Gazi Osman Paşa Üniversitesinde “İklim Değişikliği ve Türkiye’ye Etkileri” konulu konferans vermek ve hizmet verdiğimiz sektörle bir araya gelerek bu hizmetlerimizi değerlendirmek için Tokat’ta bulunmaktayız. Günlük hayatımızda hava tahminleri ve erken uyarılar önemli yer alıyor. Her türlü kara, deniz, hava ulaştırmasında kullanılan, tarımda, çevre orman ve sağlık sektöründe kullanılan meteorolojik bilgileri üretiyoruz. Tokatlı olmam dolayısıyla bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Bölge Müdürlüğümüzün yeni bir binaya ihtiyacı vardı, bu sene ki yatırımlarımız arasına aldık, inşallah faaliyetine başlayacağız. İlçelerimizdeki meteorolojik istasyonların eksiklikleri vardı. İlçelerimizde bu yıl meteorolojik istasyonlarımızı kuracağız”şeklinde açıklamalarda bulundu.
Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek yaptığı açıklamada; “Sayın Meteoroloji Genel Müdürümüz hemşehrimiz Mehmet Çağlar beye ve Bölge Müdürümüz Muharrem Şahin beye yapmış oldukları nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Belediye olarak bizlerde meteorolojiyle irtibatlı çalışmaktayız. Meteorolojik olaylar belediyemizin çalışmalarını ciddi olarak etkiliyor. İklimsel faktörler toplumdaki her kesimin farklı beklentilerini, farklı algılarını doğuruyor. Bizler yağmur yağmasın asfalt yapalım derken, çiftçilerimiz yağmur yağsın toprak bereketlensin diye bekliyor. Elbette ki belediye olarak çalışmalarımızı meteorolojik verilere göre yapıyoruz” dedi.


Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Rektörü Prof. Drç Zehra Seyfikli'yi Makamında Ziyaret Etti
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar'ın "İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri & Meteorolojik Çalışmalar Konferansı

ÇAĞLAR "İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri&Meteorolojik Çalışmalar" konulu bir konferans verdi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı'nın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Çağlar, Türkiye su zengini bir ülke olarak görünse de bunun gerçekte böyle olmadığını ifade ederek, su kaynaklarının dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de yağışların düzenli olmadığına dikkat çeken Çağlar, "Türkiye'nin aslında çok fazla bir suyu yok. Yani su zengini gibi dile getiriliyor ama su zengini bir ülke değil. Çünkü yağışları düzenli değil. Bulunduğumuz iklim kuşağı düzenli bir iklim rejimine sahip değil. Avrupa'daki özellikle Almanya'nın bulunduğu kuzey İskandinavya ülkelerinde, İngiltere'nin bulunduğu yerlerde yağış rejimleri düzgün. Fakat Türkiye'de, bulunduğu bölge itibariyle düzenli bir yağış rejimi söz konusu değil. Dolayısıyla burada belediyelere, ilgili bakanlıklara, kamu ve özel sektöre aslında çok büyük planlama açısından dersler var. Suya ihtiyaç olduğu için iyi planlamak gerekiyor. Yağışı fazla olan yerlerden biriktirmeler yaparak, bunları diğer yerlere taşımak söz konusu. Türkiye'de en kurak yıl 1972-73 yıllarında oluşmuş. Son yıllara gelindiği zaman değerler normalin altında. Yani bir kuraklık söz konusu. Ama 4 yıl süren kuraklığın etkisi biraz zayıfladı. Önümüzdeki dönem için bundan ders çıkarmak lazım" dedi.
Çağlar, yaptıkları tespitlere göre Türkiye'de kış mevsiminde yağışlarda bir azalmanın söz konusu olduğunu belirterek, “Türkiye'de genellikle kış yağışları, kar önem arz ediyor. Diğer mevsimlerde artış olsa bile kış mevsiminin yağışının azalması kayda değer bir konu. Bu nedenle planlayıcıların suyu temin etme, depolamada kış mevsiminin önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor. Özellikle karasal İç Anadolu'da, karasal Akdeniz bölgelerinde, Karadeniz için olmasa bile kış mevsimindeki yağışların depolanması önem arz ediyor" diye konuştu.
Meteorolojik Ürünlerin etkin ve verimli kullanılmasıi faydalarının tespit edilmesi ve sektörlerin ihtiyaç analizlerinin belirlenmesi toplantısı


Tokat'ta bir dizi temasta bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Meteorolojik Destek Verilen Sektörlerle İhtiyaç Analiz" toplantısına katıldı. Toplantıda sunum yapan Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin, Tokat'ta 2008 yılının son 10 yılın en fazla yağışlı yılı olduğunu kaydetti. Kurak geçen 2007 yılının 2008 yılı yağışları ile kapatıldığını ifade eden Şahin, "İlimizde 2009 yılının 3 aylık dönemde yağış normallerin üzerinde. Hatta nerdeyse iki katı olarak devam etmekte. Tokat'ın uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.4. Türkiye ortalamasının 13.0 olarak düşündüğümüzde ülkemiz daha serin bölgede bulunuyor" dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, meteorolojik hizmetlerin insan hayatında önemli rol oynadığını kaydetti. Tokat Havaalanı ile ilgili sorunlara değinen Çağlar, "Tokat'ta Havaalanı sorunu var. Bu havaalanı sorununu düzgün bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Tokat'ın gelişmesi, daha da ileri gitmesi, sanayicinin gelmesi bence de havaalanına bağlı. El birliği ile bunu çözeceğiz. Burada da meteorolojik faktörler önemli. Rüzgarın esiş yönü, esme sayısı, görüş mesafesine göre havaalanın kurulması gerekiyor. Bu anlamda da gayret sarf edeceğiz" diye konuştu.
Çağlar, yeni meteoroloji istasyonları müjdesi vererek, "Tokat'ın çoğu ilçesinde meteoroloji istasyonu mevcut değil. Şimdi onları tespit ettik. Önümüzdeki dönem içinde bu ilçelere meteoroloji istasyonu açacağız. Çünkü Tokat tarımın yoğun olduğu bir yer. Tarım dediğiniz zaman meteorolojik hizmet olmadan verimli bir şekilde ürün alması söz konusu değil. O nedenle bu konuda gayret sarf edeceğiz" şeklinde konuştu.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar'ın Tokat Programının Basına Yansımaları
Tokat Haber

Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar Vali Dr. Recai Akyel'i Makamında Ziyaret Etti
Meteorolojik ürünlerin daha etkili ve verimli kullanılmasının sağlanması, ürün faydalarının tespit edilmesi ve sektörlerin ihtiyaç analizlerinin belirlenmesi amacıyla Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapılacak olan toplantıya katılmak üzere ilimize gelen hemşerimiz Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar toplantı öncesinde Vali Dr. Recai Akyel’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar; “ Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak bölge müdürlüğü bulunan ilimizde çeşitli incelemeler ve çeşitli toplantılara katılmak üzere ilimize geldim. Bugün sırasıyla Valiliğimizi, Belediye Başkanlığımızı, üniversitemizi ve oda başkanlıklarımızı ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlerimizde meteorolojik alanlarda bizlerden ne gibi talepleri olursa bunları not alarak gidermeye çalışmiz Sayın Dr. Recai Akyel’de “Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar’ın ziyaretlerinden memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız bu ortamda günlük meteorolojik verilere gerçek anlamda çok ihtiyacımız oluyor. Bunun en son örneği büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında saatlik veriler alarak bayramın ertelenmesi veya ertelenmemesi konusunda tören saatine çok kısa bir süre kalana kadar bölge müdürlüğümüz ile koordineli bir durumdaydık. Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüze bölge müdürümüz başta olmak üzere tüm çalışanlarına başarılar diliyorum” dedi. Vali Akyel'in açıklamasının ardından ziyaret basına kapalı olarak devam etti.

.

--------------------------------------------------
avatar
reis_ahmet
ADMİN
ADMİN

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 555
Yaş Yaş : 28
Nerden Nerden : tokat
Lakap Lakap : reis
Rep puanı Rep puanı : 10
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ

Kullanıcı profilini gör http://reisahmet60.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Soru Geri: DMİ Genel müdürü Tokat'ta "Basına yansıyanlar"

Mesaj tarafından reis_ahmet Bir Ptsi Mayıs 04, 2009 9:59 pm

Yeni Tokat

"Türkiye Su Zengini Değil"
DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ MEHMET ÇAĞLAR: "TÜRKİYE SU ZENGİNİ BİR ÜLKE DEĞİL, ÇÜNKÜ YAĞIŞLARI DÜZENLİ DEĞİL" "TÜRKİYE'DE KIŞ MEVSİMİNDE YAĞIŞLARDA BİR AZALMA SÖZ KONUSU"
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını belirterek, "Türkiye'nin aslında çok fazla bir suyu yok. Yani su zengini gibi dile getiriliyor ama su zengini bir ülke değil. Çünkü yağışları düzenli değil" dedi.

Memleketi Tokat'ta bir dizi temasta bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar, Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin ile birlikte Tokat Valisi Recai Akyel, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Rektörü Prof. Dr. Zehra Seyfikli'yi makamında ziyaret etti.Ziyaretlerin ardından GOÜ Ziraat Fakültesi'ne geçen Çağlar, burada "İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri&Meteorolojik Çalışmalar" konulu bir konferans verdi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı'nın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Çağlar, Türkiye su zengini bir ülke olarak görünse de bunun gerçekte böyle olmadığını ifade ederek, su kaynaklarının dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de yağışların düzenli olmadığına dikkat çeken Çağlar, "Türkiye'nin aslında çok fazla bir suyu yok. Yani su zengini gibi dile getiriliyor ama su zengini bir ülke değil. Çünkü yağışları düzenli değil. Bulunduğumuz iklim kuşağı düzenli bir iklim rejimine sahip değil. Avrupa'daki özellikle Almanya'nın bulunduğu kuzey İskandinavya ülkelerinde, İngiltere'nin bulunduğu yerlerde yağış rejimleri düzgün. Fakat Türkiye'de, bulunduğu bölge itibariyle düzenli bir yağış rejimi söz konusu değil. Dolayısıyla burada belediyelere, ilgili bakanlıklara, kamu ve özel sektöre aslında çok büyük planlama açısından dersler var. Suya ihtiyaç olduğu için iyi planlamak gerekiyor. Yağışı fazla olan yerlerden biriktirmeler yaparak, bunları diğer yerlere taşımak söz konusu. Türkiye'de en kurak yıl 1972-73 yıllarında oluşmuş. Son yıllara gelindiği zaman değerler normalin altında. Yani bir kuraklık söz konusu. Ama 4 yıl süren kuraklığın etkisi biraz zayıfladı. Önümüzdeki dönem için bundan ders çıkarmak lazım" dedi.
Çağlar, yaptıkları tespitlere göre Türkiye'de kış mevsiminde yağışlarda bir azalmanın söz konusu olduğunu belirterek, “Türkiye'de genellikle kış yağışları, kar önem arz ediyor. Diğer mevsimlerde artış olsa bile kış mevsiminin yağışının azalması kayda değer bir konu. Bu nedenle planlayıcıların suyu temin etme, depolamada kış mevsiminin önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor. Özellikle karasal İç Anadolu'da, karasal Akdeniz bölgelerinde, Karadeniz için olmasa bile kış mevsimindeki yağışların depolanması önem arz ediyor" diye konuştu.
Hürsöz

Sesimiz
Tokat


METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRÜ HEMŞEHRİMİZ ÇAĞLAR'DAN VALİ AKYEL VE BAŞKAN ÇİÇEK'E ZİYARET
Meteorolojik ürünlerin daha etkili ve verimli kullanılmasının sağlanması, ürün faydalarının tespit edilmesi ve sektörlerin ihtiyaç analizlerinin belirlenmesi amacıyla Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapılacak olan toplantıya katılmak üzere ilimize gelen hemşerimiz Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar toplantı öncesinde Vali Dr. Recai Akyel ve Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek'i makamlarında ziyaret etti.
Genel Müdür Mehmet Çağlar, Vali Akyel’i ziyaretinde “Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak bölge müdürlüğü bulunan ilimizde çeşitli incelemeler ve çeşitli toplantılara katılmak üzere ilimize geldim. Bugün sırasıyla Valiliğimizi, Belediye Başkanlığımızı, üniversitemizi ve oda başkanlıklarımızı ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlerimizde meteorolojik alanlarda bizlerden ne gibi talepleri olursa bunları not alarak gidermeye çalışacağız” dedi.
METEOROLOJİK VERİLERİN ÖNEMİ 23 NİSAN’DA ANLAŞILDI
Vali Akyel de “Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar’ın ziyaretlerinden memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız bu ortamda günlük meteorolojik verilere gerçek anlamda çok ihtiyacımız oluyor. Bunun en son örneği büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında saatlik veriler alarak bayramın ertelenmesi veya ertelenmemesi konusunda tören saatine çok kısa bir süre kalana kadar bölge müdürlüğümüz ile koordineli bir durumdaydık. Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüze bölge müdürümüz başta olmak üzere tüm çalışanlarına başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
BAŞKAN ÇİÇEK’İ ZİYARET
Genel Müdür Çağlar, Vali Akyel’i ziyaretinin ardından beraberinde Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin ile Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek’i makamında ziyaret ederek yeni dönemde çalışmalarında başarılar diledi.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, “Günlük hayatımızda hava tahminleri ve erken uyarılar önemli yer alıyor. Her türlü kara, deniz, hava ulaştırmasında kullanılan, tarımda, çevre, orman ve sağlık sektöründe kullanılan meteorolojik bilgileri üretiyoruz. Tokatlı olmam dolayısıyla burası bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Bölge Müdürlüğümüzün yeni bir binaya ihtiyacı vardı, bu seneki yatırımlarımız arasına aldık. İnşallah faaliyetine başlayacağız. İlçelerimizdeki meteorolojik istasyonların eksiklikleri vardı. İlçelerimizde bu yıl meteorolojik istasyonlarımızı kuracağız” ifadelerine yer verdi.
ÇALIŞMALARIMIZI METEOROLOJİK VERİLERE GÖRE YAPIYORUZ
Hemşehrimiz Çağlar’ı makamında görmekten mutluluk duyduğunu ileten Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek ise, “Sayın Meteoroloji Genel Müdürümüz hemşehrimiz Mehmet Çağlar beye ve Bölge Müdürümüz Muharrem Şahin beye yapmış oldukları nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Belediye olarak bizler de meteorolojiyle irtibatlı çalışmaktayız. Meteorolojik olaylar belediyemizin çalışmalarını ciddi olarak etkiliyor. İklimsel faktörler toplumdaki her kesimin farklı beklentilerini, farklı algılarını doğuruyor. Bizler yağmur yağmasın asfalt yapalım derken, çiftçilerimiz yağmur yağsın toprak bereketlensin diye bekliyor. Elbette ki belediye olarak çalışmalarımızı meteorolojik verilere göre yapıyoruz” dedi.
İhlas Haber Ajansı
"Türkiye su zengini bir ülke değil"

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını belirterek, "Türkiye'nin aslında çok fazla bir suyu yok. Yani su zengini gibi dile getiriliyor ama su zengini bir ülke değil. Çünkü yağışları düzenli değil" dedi.
Memleketi Tokat'ta bir dizi temasta bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar, Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin ile birlikte Tokat Valisi Recai Akyel, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Rektörü Prof. Dr. Zehra Seyfikli'yi makamında ziyaret etti.
Ziyaretlerin ardından GOÜ Ziraat Fakültesi'ne geçen Çağlar, burada "İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri&Meteorolojik Çalışmalar" konulu bir konferans verdi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı'nın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Çağlar, Türkiye su zengini bir ülke olarak görünse de bunun gerçekte böyle olmadığını ifade ederek, su kaynaklarının dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye'de yağışların düzenli olmadığına dikkat çeken Çağlar, "Türkiye'nin aslında çok fazla bir suyu yok. Yani su zengini gibi dile getiriliyor ama su zengini bir ülke değil. Çünkü yağışları düzenli değil. Bulunduğumuz iklim kuşağı düzenli bir iklim rejimine sahip değil.
Avrupa'daki özellikle Almanya'nın bulunduğu kuzey İskandinavya ülkelerinde, İngiltere'nin bulunduğu yerlerde yağış rejimleri düzgün. Fakat Türkiye'de, bulunduğu bölge itibariyle düzenli bir yağış rejimi söz konusu değil. Dolayısıyla burada belediyelere, ilgili bakanlıklara, kamu ve özel sektöre aslında çok büyük planlama açısından dersler var. Suya ihtiyaç olduğu için iyi planlamak gerekiyor. Yağışı fazla olan yerlerden biriktirmeler yaparak, bunları diğer yerlere taşımak söz konusu. Türkiye'de en kurak yıl 1972-73 yıllarında oluşmuş.
Son yıllara gelindiği zaman değerler normalin altında. Yani bir kuraklık söz konusu. Ama 4 yıl süren kuraklığın etkisi biraz zayıfladı. Önümüzdeki dönem için bundan ders çıkarmak lazım" dedi.
Çağlar, yaptıkları tespitlere göre Türkiye'de kış mevsiminde yağışlarda bir azalmanın söz konusu olduğunu belirterek, "Türkiye'de genellikle kış yağışları, kar önem arz ediyor. Diğer mevsimlerde artış olsa bile kış mevsiminin yağışının azalması kayda değer bir konu. Bu nedenle planlayıcıların suyu temin etme, depolamada kış mevsiminin önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor. Özellikle karasal İç Anadolu'da, karasal Akdeniz bölgelerinde, Karadeniz için olmasa bile kış mevsimindeki yağışların depolanması önem arz ediyor" diye konuştu.
Kenthaber

Havaalanı sorunu çözülecek
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Tokat'ta Havaalanı sorununun el birliği ile çözüleceğini söyledi.
Tokat'ta bir dizi temasta bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Meteorolojik Destek Verilen Sektörlerle İhtiyaç Analiz" toplantısına katıldı. Toplantıda sunum yapan Tokat Meteoroloji Bölge Müdürü Muharrem Şahin, Tokat'ta 2008 yılının son 10 yılın en fazla yağışlı yılı olduğunu kaydetti. Kurak geçen 2007 yılının 2008 yılı yağışları ile kapatıldığını ifade eden Şahin, "İlimizde 2009 yılının 3 aylık dönemde yağış normallerin üzerinde. Hatta nerdeyse iki katı olarak devam etmekte. Tokat'ın uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12.4. Türkiye ortalamasının 13.0 olarak düşündüğümüzde ülkemiz daha serin bölgede bulunuyor" dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, meteorolojik hizmetlerin insan hayatında önemli rol oynadığını kaydetti. Tokat Havaalanı ile ilgili sorunlara değinen Çağlar, "Tokat'ta Havaalanı sorunu var. Bu havaalanı sorununu düzgün bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Tokat'ın gelişmesi, daha da ileri gitmesi, sanayicinin gelmesi bence de havaalanına bağlı. El birliği ile bunu çözeceğiz. Burada da meteorolojik faktörler önemli. Rüzgarın esiş yönü, esme sayısı, görüş mesafesine göre havaalanın kurulması gerekiyor. Bu anlamda da gayret sarf edeceğiz" diye konuştu.
Çağlar, yeni meteoroloji istasyonları müjdesi vererek, "Tokat'ın çoğu ilçesinde meteoroloji istasyonu mevcut değil. Şimdi onları tespit ettik. Önümüzdeki dönem içinde bu ilçelere meteoroloji istasyonu açacağız. Çünkü Tokat tarımın yoğun olduğu bir yer. Tarım dediğiniz zaman meteorolojik hizmet olmadan verimli bir şekilde ürün alması söz konusu değil. O nedenle bu konuda gayret sarf edeceğiz" şeklinde konuştu

--------------------------------------------------
avatar
reis_ahmet
ADMİN
ADMİN

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 555
Yaş Yaş : 28
Nerden Nerden : tokat
Lakap Lakap : reis
Rep puanı Rep puanı : 10
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ

Kullanıcı profilini gör http://reisahmet60.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Soru Geri: DMİ Genel müdürü Tokat'ta "Basına yansıyanlar"

Mesaj tarafından tarikozturk Bir Salı Mayıs 05, 2009 5:38 pm

Tokat Meteoroloji Bölge Müdürümüz Muharrem Şahin'e görevinde bugüne kadar göstermiş olduğu başarlı çalışmalardan ötürü teşekkür ederiz ve başarılı çalışmalarının devamını bekliyoruz.

--------------------------------------------------
avatar
tarikozturk
ADMİN
ADMİN

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 285
Yaş Yaş : 29
Nerden Nerden : AKDERE/ANKARA
İş/Hobiler : MUHASEBE
Rep puanı Rep puanı : 7
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ JK

Kullanıcı profilini gör http://www.tarikozturk.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz