TOKAT FORUMMUM/TOKATLILARIN BULUŞMA VE PAYLAŞIM PLATFORMU
.

REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Aşağa gitmek

default REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından tarikozturk Bir Salı Eyl. 16, 2008 5:08 pm

TARİHÇEReşadiye adını taşıyan İskefsir'in eski bir tarihi vardır. Eski tarihlerde Şark-i Karahisar'ın Erzurum vilayetine bağlı olduğu görülür. İskefsir hakkındaki araştırmalarda "Erzurum Mihimme Defterleri" ile Şebinkarahisar hakkında yazılmış olan eski eserlere bakıldığında Şark-i Karahisar'ın daha sonra Erzurum'dan ayrılarak Sivas'a bağlandığı görülmektedir.

Önceleri Hamidiye Milas ilçesine bağlı olan İskefsir Nahiyesi 1906 yılında Sivas Valisi Reşit Paşa'nın emirleri doğrultusunda, Şark-i Karahisar Sancağı Mutasarrıfı Cevat Bey, yanında Mesudiye Kazası Kaymakamı Sırrı Bey, Taburağası Ahmet Bey, Mesudiyeli Ali Çavuş- zade, İsmail Bey, Kızılcaviran köyünden Celebzade Ethem Efendi (Atasoy), Hacı Osmanzade, Şükrü ve Kamil Efendiler, İsmail Efendi, Çengibağı(Gürpınar) Köyünden meşhur Şehremini Rıdvan Paşa'nın Ağası Hıdırzade Ahmet Ağa, Bozcalı köyünden Hacı Abidinzade Abdullah Efendi ile civar köyler eşraf ve halkının katılımıyla Kelkit Irmağı'nın kuzey tarafında ilçe merkezinin kurulmasına karar verilmiştir.

SUYLA GELEN TERMAL SAĞLIK, TURİZM CENNETİ REŞADİYE.......Reşadiye, Anadolunun orta kesiminde Kızılırmak yayı içinde kalan Kapadokya arazisi içerisinde yer alan Tokat ilimizin bir ilçesidir. Kelkit Irmağının kenarında, E 80 karayolu üzerinde şirin bir ilçedir REŞADİYE.

Eski Kapadokya arazisi elden ele geçmiş, değişik milletler bu arazide medeniyetler kurmuşlardır. Sırasıyla İraniler, Büyük İsakender, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Danişmendliler, Kadı Burhanettin, Akkoyunlular bu bölgede hüküm sürmüşlerdir. Sonraları da bu arazi Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine geçmiştir.

Reşadiye’nin eski ismi olarak bilinen İskefsir’in tarihi 15. yy’a kadar gitmektedir.Bu bölgeden geçerek Erzurum’a giden yine aynı güzergahtan İstanbul’a dönen meşhur Türk gezgini Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu bölgeden bahsetmektedir. O yüzyıllarda Doğu ile Batı arasında kara ulaşımının yapıldığı “Şark Yolu” diye adlandırılan yolun Reşadiye’den geçtiği Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde belirtilmektedir.Bu yol üzerinde eskiden kalma büyük mezarlıklar halen mevcuttur.

Reşadiye’nin coğrafi özellikler bakımından çam ormanlarıyla kaplı olması, güzel ve şirin bir yer olması, kışın sert geçen iklim koşullarından fazla etkilenmemesi, köylerin konumuna göre merkezi bir yerde olması, sağlığa yararlı kaplıcalarının bulunması, Kelkit vadisi üzerindeki Şark Yolunun buradan geçmesi ilçe merkezi olarak seçilmesini etkileyen nedenlerdir.

1939 yılında 26 Aralık’ı 27 Aralık’a bağlayan gece sabaha karşı tarihte “ Erzincan Depremi” olarak da bilinen deprem Reşadiye ve köylerinde etkili olmuş ve bu depremde Reşadiye’de ayakta tek bir bina kalmamıştır. Bu haliyle ilçe merkezi ve köyleri uzun bir süre kendi kaderine terk edilmiştir. Köylerle birlikte toplam 2100 kişinin öldüğü resmi kayıtlarda mevcuttur. Zamanın Tokat valisi İzzeddin Çağpar, İlçe Kaymakamı Necati Gökmoğol ve oluşturulan kurulun uzun tartışmaları sonucu yeni Reşadiye’nin yerleşim yeri eski yerleşim yerinin kuzeyine dağ eteğine kaydırılmıştır.

Uzun yıllar deprem yarasını sarmaya çalışan Reşadiye’de 1966 yılından sonra zamanın idarecilerinin yoğun çalışmaları ve Reşadiye halkının da katkılarıyla yeni bir atılım ve yapılanma ortaya çıkmış, önce maddi sorunlar aşılıp, günün şartları içinde son derece önemli yatırımlar gerçekleşmiştir.

1970’li yıllarda tüm Türkiye’de olduğu gibi Reşadiye de yurt dışına çok sayıda işçi göndermiştir. Bu işçiler kazançlarını ilçelerine aktarmışlar böylece ilçe merkezi hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir.

Bugüne kadar Reşadiye’de Romalılara, Bizanslılara ve Türklere ait çeşitli seramik eşyalar, sikke, yayla ve köylere yayılmış tarihi mezarlar bulunmuştur. Köylerde yer yer bozulmuş kale kalıntılarına rastlanır. Tamamı yıkılmıştır, Çoğunun temel harabeleri kalmıştır. Göllüköy, Çamlıkaya, Saraydüzü, Kalecik, Mengen Kalesi, Kaledüzü, Kızılcaören, Turaç Köyü Yaylasında Bizans dönemine ait olan ve sonraları Müslümanların da defnedildiği tarihi bir mezar alanı vardır.

İlçemiz sanayi bakımından da hızla gelişme göstermektedir. Şu anda işletmeye açık bir BAMBU atölyesi, yine çarşı merkezinde işletmeye açık bir TEKSTİL atölyesi ve RESÜT(Entegre süt tesisleri ve mezbahanesi 30 dönüm arazi üzerinde) fabrikası ve Ata Sanayi Sitesi ile sanayi alanında ve ırmak kenarında arsasını belediyenin tahsis ettiği Ortadoğu Tekstil fabrikası ile de tekstil alanında hızla gelişme göstermektedir.

İlçemiz Belediye Başkanı Rafet ERDEM bu tür yatırımlar için her türlü maddi ve manevi desteği vermekte ve iş adamlarımızı Reşadiye’ye yatırım yapmaya davet etmektedir

COĞRAFİ ÖZELLİKLER

İklim

Yaklaşık 40° kuzey enlemleri üzerinde bulunan Reşadiye orta iklim kuşağı üzerindedir. Kendine özgü bir iklimi vardır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçer. En fazla yağış ilkbaharda görülür. en düşük yağış ise yaz aylarındadır. Hazıran, Temmuz ve ağustos aylarındaki ortalama yağış miktarı 100-150 mm civarındadır. Kış aylarında ilçe merkezi fazla kar tutmaz; bunda en büyük etken merkezin rakımıdır(450 m.). Yükseltinin arttığı yerlerde kışın şiddetinin de arttığı görülür. Örneğin Tozanlı ve İskefsir yöreleri yükseltileri nedeniyle daha fazla kar tutar.

Aralık ve Ocak aylarında sınırlı da olsa doğudan esen ve halk arasında "Sarıyel" olarak adlandırılan rüzgar, soğuk ve sert eser. Yükseltinin 1000 metrenin üzerine çıktığı yerlerde ve yaylalarda yoğun nemli hava gözlenebilir.

Bitki örtüsü


Orta Karadeniz Bölümünde denizden yaklaşık kuş uçuşu 80 km. içeride yer alan Reşadiye, orman bakımından Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. İlçenin yüzölçümünün yaklaşık %45'i orman ürtüsüyle kaplıdır. Reşadiye'nin ormanlarında Kızılçam, Sarıçam ve Kayın yoğunlukla görülmektedir.

Dağlar

İlçe Konale Fay Hattı üzerinde yer alır. Birinci derece deprem kuşağı üzerindedir. Bu faylar halen oturmasını tamamlamamıştır.

İlçe merkezi, Darıderesi, Çakmak, Fardas deresi, Tavara Irmağı, Kışlaoğlu, Umurca, Karaağaç gibi yerleşim merkezleri Kelkit vadisi boyunca sıralanmışlardır. Buralar Reşadiye'nin yükseltisi en az olan yerleşim alanıdır. Reşadiye'de yükseltinin en fazla olduğu yöre, Çamlıkaya sınırları içerisinde yer alan Erdem Baba Tepesi'dir(2183 m). Küçük Erdem tepesi (2113m) ve Çal Tepesi (2022 m)dir. İlçenin başlıca boğaz ve gedikleri şunlardır;

Döğüş Gediği(Abdurrahmanlı -Esenköy arasında), Konak Boğazı (Demircili Köyü), Gedik Boğazı (Yolüstü-Taşlıca-Bereketli arasındadır).

Vadiler

İlçenin içinden geçen en büyük vadisi Kelkit Vadisi'dir. ayrıca Tozanlı Çayı üzerinde bulunan dar bir vadi de bulunmaktadır. İki vadi boyunca sebze ve meyve üretimi yaygındır.

Ovalar

İlçe yer şekilleri bakımından dağlık ve kırık bir arazi yapısına sahip olduğu için geniş alanlı ovalara rastlanmaz. En belirgin düz arazi Bereketli'den başlayarak, Taşlıca altı, Çakraz altı ve Hebüllü altından Keteniği köyüne kadar uzanan bölümde görülür. Ayrıca Yolüstü Kasabası Meydanlar Mevkii, Güvendik ve Bağdatlı köyü Yazı mevkii, İbrahimşeyh Köyünden başlayarak, Kavaklıdere, Hasanşeyh, Baydarlı ve demircili köyüne kadar olan alanda yükseltisi, ekime-dikime elverişli düzlükler görülür

--------------------------------------------------
avatar
tarikozturk
ADMİN
ADMİN

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 285
Yaş Yaş : 29
Nerden Nerden : AKDERE/ANKARA
İş/Hobiler : MUHASEBE
Rep puanı Rep puanı : 7
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ JK

Kullanıcı profilini gör http://www.tarikozturk.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından bozo Bir Perş. Eyl. 18, 2008 3:54 am

memleketim gibisi var mı ?

bozo
acemi
acemi

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 18/09/08
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 5
Yaş Yaş : 27
Nerden Nerden : ankara
Rep puanı Rep puanı : 1
Takımn Takımn : Beriltilmemiş

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından sarıyaylalı Bir Ptsi Ekim 27, 2008 9:13 pm

avatar
sarıyaylalı
istekli
istekli

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 24
Yaş Yaş : 49
Nerden Nerden : ANKARA
Lakap Lakap : SARIYAYLALI
Rep puanı Rep puanı : 1
Takımn Takımn : GaLaTaSaRaY

Kullanıcı profilini gör http://www.resadiye60.net.tc

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından mertcan_60 Bir C.tesi Ocak 17, 2009 9:01 pm

Tokat'ın en güzel yeri...
avatar
mertcan_60
istekli
istekli

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 17/01/09
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 8
Nerden Nerden : İstanbul/Ümraniye
Rep puanı Rep puanı : 0
Takımn Takımn : Beriltilmemiş

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından reis_ahmet Bir Cuma Ocak 30, 2009 5:46 pm

tokat ın bütün ilçeleri bir birinnde gzl reşadiyede onlardan biri ve üyelerimiz çoğu reşadiyeli

--------------------------------------------------
avatar
reis_ahmet
ADMİN
ADMİN

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/09/08
Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 555
Yaş Yaş : 28
Nerden Nerden : tokat
Lakap Lakap : reis
Rep puanı Rep puanı : 10
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ

Kullanıcı profilini gör http://reisahmet60.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: REŞADİYE " TOKATIN YEŞİL TACI "

Mesaj tarafından zeynep060 Bir Cuma Ocak 30, 2009 8:34 pm

BENDEEE RESADİELİYİMM BNCEDE ÇOQ GZLL AMA BİRAS BUNALTICI

zeynep060
Deneme Mod.
Deneme Mod.

Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 16/09/08
Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 63
Yaş Yaş : 24
Nerden Nerden : tokat
Rep puanı Rep puanı : 0
Takımn Takımn : BEŞİKTAŞ

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz